-
Účetní výkazy jsou v systémech IS KOSTA sestavy, které mají možnost na jednotlivé své řádky dosadit údaje z účetního deníku. Definice je možné importovat, jedná se většinou o výkazy dané legislativou, upravovat nebo vytvářet zcela nové. Účetní výkaz se skládá jednotlivých řádku, které odpovídají řádkům výkazů.
Jak tedy do výkazu DPH zpracovat druhou sníženo sazbu DPH?
První možností je importovat do systému definici výkazu DPH, jako novou definici. V seznamu definic výkazů (Program, Účetnictví, Účetní výkazy, Definice výkazů) založte novou definici a pak na záložce Definice obsahu řádku proveďte import ze souboru misc\priznanie k dph platné od 202101.uvx. Postup je popsán zde.
Druhou možností je provést úpravu stávající definice. Tato možnost je vhodnější pro uživatele, kteří mají v definici provedeny vlastní změny v účtech. Vyberte vaši definici výkazu DPH a přepněte se na seznam řádků definice. Druhá snížená sazba je v účetních obratech označena příznakem s číslem 3 na konci kódu. Tedy např. A3,C3, atp. Na řádcích, kde je uveden kód sazby DPH ?1 doplňte také vztah k DPH ?3. Tedy pokud je na řádku uveden vztah k DPH např. A1, což odpovídá snížené sazbě, doplňte ještě vztah k DPH A3. Na řádku definice pak bude uveden vztah k DPH A1,A3.
-
Součty
Potřebujete sečíst např. částky na oušku seznam dokladů?
Umístěte kurzor do příslušného číselného sloupce a stiskněte klávesu F12. Máte přitom možnost sečíst pouze označené záznamy, záznamy po pozici kurzoru nebo všechny záznamy v seznamu.
Sumárná přehled, lze požit na jakýkoliv sloupeček v oušku seznam dokladů.
-
Aktualizováno 05.11.2024
Od začátku roku je nově zavedena druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty na některé vybrané druhy zboží nebo služeb ve výši 5%. Aby bylo možné s touto další sazbou DPH v systému pracovat, připravili jsme pro vás aktualizaci systému IS KOSTKA, kterou vydáme před koncem roku.
Pro správné zavedení druhé snížené sazby do systému bude potřeba provést několik kroků. Některé jde udělat v rámci upgradu, některé je potřeba provést až ve vhodný okamžik v roce 2025. Dále dochází ke změnám v základní sazbě a první snížené sazbě.
Kde se pracuje se sazbou DPH:
- Skladové karty
- Celní sazebník
- Prodejní ceny
- Účtovací předpisy
- Účetní výkazy
- Kontrolní sestavy
- Položky a hlavičky dokladů
Krok č.1 – Založení nových sazeb DPH (bude provedeno v upgrade)
Základním krokem je nové sazby DPH zapsat do číselníku sazeb DPH. Zápis je možný ručně nebo pomocí skriptu, který je možné stáhnout zde. Skript bude součástí vydaného upgrade a bude při spuštění upgrade automaticky proveden. Nově zapsané sazby budou vypadat takto:
Nově zavedené sazby nijak nenahrazují původní sazby DPH a v číselníku sazeb DPH budou pro určitou dobu uvedeny jak původní sazby DPH, tak nově platné. Tento skript je možné spustit kdykoliv.
Krok č.2 – Změna sazeb DPH na skladových kartách a v celním sazebníku
Tato změna sazeb se provede připraveným skriptem, který je možné stáhnout zde. Spuštění skriptu je možné provést až po kroku č. 1 a dojde k nahrazení uvedené sazby na skladové kartě z 20% na 23% a z 10% na 19%. Obdobným způsobem dojde i ke změně sazeb DPH v celním sazebníku. Po spuštění skriptu a změně sazeb nebude mít žádná skladová karta uvedenu sazbu DPH 5%. Pokud některé se skladových karet spadá do druhé snížené sazby DPH, je potřeba tuto sazbu na skladové kartě uvést ručně.
Kdy skript spustit? Zde je na rozhodnutí uživatelů, kdy skript spustit. Ideálně před začátkem roku 2025, nicméně je možné i pozdější spuštění.
Krok č.3 – Změna sazeb DPH v prodejních cenách
Tuto změnu je možné provést spuštěním skriptu vytvořeného na zakázku podle vašich specifikací ohledně implementace nových sazeb DPH do prodejních cen. Pokud nemáte žádné specifické požadavky, je pro vás vytvořen skript, který provede přecenění prodejních (obecných i speciálních cen) tak, že k původní prodejní ceně bez DPH připočte novou sazbu DPH a tuto částku zaokrouhlí na uvedený počet desetinných míst. Následně tuto cenu založí jako novou prodejní cenu platnou od 1.1.2025.
Tento skript je možné stáhnout zde. Spustit tento skript je potřeba před zahájením vystavování dokladů o prodeji v roce 2025.
Poznámka:
IS KOSTKA má systémové nastavení (Nástroje, Nastavení, Odbyt a prodej, Syst. III), které definuje, odkud se bere % sazby DPH na nově vytvářený doklad. Doporučujeme tedy ověřit toto nastavení a podle toho věnovat pozornost sazbám DPH na skladových kartách nebo sazbám DPH v prodejním ceníku.
Alternativní možností je vytvoření nových cen platných od 1.1.2025 pomocí funkcí pro přecenění prodejních cen.
Krok č.4 – Účtovací předpisy – doplnění řádků účtovacích předpisů
Do účtovacích předpisů budou přidány nové řádky tak, že ke stávající snížené sazbě DPH bude přidána ještě druhá snížená sazba DPH. Ve výsledku budou účtovací předpisy vypadat takto:
Rozšíření se týká okruhů DOF, NAK, ODF, PRO a SKK. Doplnění bude provedeno při provádění upgrade a je možné provést kdykoliv. Na nově založených řádcích bude uvedena sazba 5% a je potřeba doplnit příslušný účet.
Krok č.5 – Změna sazeb v účtovacích předpisech
Změna sazeb v účtovacích předpisech se provede pomocí skriptu, který je možné stáhnout zde. Skript provede nahrazení původních sazeb DPH 20% a 10% na sazby platné od v roce 2025, tedy 23% a 19%. Tento skript bude vhodné spustit v momentě, kdy již nebude potřeba účtovat doklady s původními sazbami 20% a 10%. A protože není možné vyloučit, že některé doklady se starou sazbou ještě v budoucnu přijdou, tak bude potřeba v některých případech sazby DPH v účtovacích předpisech operativně měnit.
Poznámka:
Účtování dokladu bude pak probíhat tak, že pokud bude na dokladu použita druhá snížená sazba, bude pro tuto sazbu vygenerován kód vztahu k DPH s číslicí 3 na konci. Bude-li se tedy jednat o běžné tuzemské plnění (A) bude kód pro základní sazbu DPH A2, pro první sníženou sazbu A1 a pro duhou sníženou sazbu A3.
Krok č.6 – Účetní výkazy
V tomto momentě ještě není zcela jasné, jak se bude na všech výkazech druhá snížená sazba uvádět.
Takže tedy pouze obecný postup: Tyto nově generované kódy vztahu k DPH bude potřeba začlenit (dopsat) na vybrané řádky účetních výkazů. Například obrázek z definice DPH.
Nové definice účetních výkazů budou součástí následujícího upgrade, kdy se již budou podávat výkazy podle nových definic pro rok 2025.
Krok č.7 – Kontrolní sestavy
U kontrolních sestav se jedná o uživatelské dotazy Vystavené daňové doklady a Přijaté daňové doklady. Tyto sestavy jsou vytvořeny univerzálně a jsou schopné obsáhnout všechny použité sazby ve zjišťovaném období.
Další kontrolní sestava je uvedena u rozpisu dokladů k výkazu, kdy jsou kontrolovány jednotlivé sazby DPH a jejich částky. Zde je tiskové sestava vždy pro platné sazby DPH.
Krok č.8 – Fiskální modul
Součástí upgrade vydaného před koncem roku je také zapracování nových hladin sazeb DPH do komunikace s fiskálním modulem. Jedná se o správné posílání druhé snížené sazby a práce se sazbami na dokladech s původní sazbou, např. při vrácení zboží.
-
Zasíláte emaily s přílohou z IS KOSTKA se stejným textem a nebaví vás je neustále psát? Je tu jednoduché řešení, na tiskové sestavě zvolte správce tiskových sestav (hlava vpravo dole) a na detailu tiskové sestavy najděte žlutou obálku viz obrázek
Nyní se vám otevřelo okno, ve kterém budete doplňovat samotný email, viz obrázek
Předmět:
Do předmětu můžete napsat svůj vlastní text, když je to opakující se faktura stačí, aby tam bylo napsáno „Odběratelská faktura“. V případě mezd je to trochu složitější, protože to může obsahovat text o co se jedná, např. MZDA ;osobní číslo/číslo pracovního poměru; jméno; příjmení; rok/měsíc (zpracovávané mzdy).Zápis v IS KOSTKA vypadá takto: MZDA <=transf(100*oc60101+pcpp61101,"@L 99999/99")+" "+allt(jmeno1_60102)+" "+allt(jmeno2_60103)+" "+TRAN(_oform.ps_rok*100+_oform.ps_mesic,"9999/99")=>
Tělo:
Tělo může již obsahovat samotný text pro zákazníka nebo zaměstnance ve mzdách.Jestli chcete aby tělo obsahovalo, že se jedná o mzdu za nějaké období bude to napsáno v IS KOSTKA takto: <="Mzda za " + TRAN(_oform.ps_rok*100+_oform.ps_mesic,"9999/99")=>
Název přílohy:
Je možné změnit ve mzdách. Název souboru se bude poté jmenovat mzda_osobní číslo_číslo pracovního poměru_příjmení_jméno_rok_měsíc zpracovávané mzdy. V IS KOSTKA to bude napsáno takto: <="Mzda "+getvyplpfname("CJO")=>Výsledný email vypadá například takto:
V případě potřeby lze veškeré údaje změnit na objednávku (zpoplatněná služba v případě potřeby programátora).
-
Ve vypočtených složkách mezd (Program – Mzdy a personalistika – Vypočtené složky mezd) na seznamu označte jednotlivé zaměstnance, u kterých si chcete uložit výplatní pásky.
V tisku vyberete volbu „P - Ve formátu PDF jednotlivě, do úložiště“.
V okně Správce sestav (otevřete ho stisknutím tlačítka s hlavou v tiskovém dialogu vpravo dole) a prověřte, kam se budou soubory ukládat.
V případě, že není v poli Ukládat do nastaveno úložiště (pole je prázdné), soubory budou vygenerovány do složky dokumentů uživatele.
Pokud chcete, aby název souboru obsahoval rozlišující údaje (osobní číslo, číslo pracovního poměru, jméno zaměstnance a období za jaké výplatní páska), je to potřeba předem nadefinovat.
V okně Správce sestav stisknutím tlačítka Předvolby pro (žlutá obálka) zobrazíte okno, kde v dolní části v poli Název přílohy napište příslušný výraz (viz obrázek).
-
V aktualizaci systému 7.213 je přidán výkaz, jehož plný název je „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“. Tento výkaz se týká zaměstnanců, kteří mají uzavřenou dohodu o provedení práce. Všechny tyto pracovní poměry jsou tímto výkazem vykazovány se dnem nástupu nebo výstupu a příjmy zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci. Výkaz najdete v systému v modulu Mzdy a personalistika v nabídce Sestavy, Sociální pojištění, Výkaz příjmů zaměstnanců na DPP. Výkaz umožňuje tisk pro vlastní potřebu a export datové věty pro ePortál ČSSZ (Načíst tiskopis ze souboru.)
Do výkazu jsou uvedeny všechny pracovní poměry zaměstnanců, u kterých je v systému zaškrtnuto ve volbě Zaměstnanci, záložka Pracovní poměry „Provádět výpočet mzdy“. Není možné přímo zpracovávat datum výstupu, protože je možné vyplácet příjmy i po ukončení pracovního poměru.
Na záložce pracovního poměru je přidáno datum skutečného nástupu. Tedy se nejedná o datum nástupu dle smlouvy, ale o skutečné datum nástupu zaměstnance. Toto datum je v tomto výkaze udáváno jako datum nástupu do zaměstnání. (Při aktualizaci je toto datum naplněno hodnotou z údaje Nástup a je možné ho případně změnit.) Dále je na této záložce přidána možnost označit pracovní poměr jako „Oznámená dohoda“. Tento údaj bude vstupovat do výpočtu mezd až v období 1/2025.
Výkaz obsahuje další údaje, které je potřeba v IS KOSTKA správně vyplnit:
- Kód zdravotní pojišťovny – Uvedeno je ve volbě Zaměstnanci, záložka Další údaje. Pro tento výkaz se použije poslední platný údaj pro vykazované období. V případě nevyplnění kódu zdravotní pojišťovny ( - - ) je pro tento výkaz přípustná hodnota 999 – ostatní.
- Druh DPP – Uvedeno je ve volbě Zaměstnanci, záložka Pracovní poměry, údaj Druh činnosti. Zde jsou přípustné pouze hodnoty T až Z. ( … dohoda o provedení práce u téhož zaměstnavatele.)
- Číslo akce – Určuje sytém v závislosti dni nástupu, dni výstupu a vykazovaném období. Přípustné jsou hodnoty 1 – Výkaz příjmů, 2 – Nástup s výkazem příjmů, 3 – Skončení s výkazem příjmů, 4 – Oprava, 5 – Storno. V případě nástupu i výstupu ve stejném období je hlášeno jako nástup s uvedeným dnem nástupu a výstupu. V případě období 2024/07 jsou i akce 1 a 3 hlášeny jako 2.
- Zúčtované příjmy – Do výkazu jsou zahrnuty příjmy zaměstnance, které jsou ve vypočtených složkách mezd uvedeny s kódem složky začínající na 1,2,5
Sestavení výkazu
Výpočet výkazu je možné spustit volbou Mzdy a personalistika, Sestavy, Sociální pojištění, Výkaz příjmů zaměstnanců na DPP.
Vstupním parametrem je období, za které se bude výkaz sestavovat, popřípadě zadané osobní číslo nebo jméno. Obdobím může být aktuální otevřené období nebo některé z předcházejících období. Dále je možné změnit druh výkazu ze standardního podání na výkaz typu oprava nebo storno. I když je tento výkaz koncipován jako „hromadný“, je možné vykazovat pracovní poměry zaměstnanců i jednotlivě, možné použití je při opravách nebo stornu pouze jednoho zaměstnance nebo menší skupinu zaměstnanců (pracovních poměrů).
V seznamu jsou údaje, které jsou potřebné pro správné sestavní exportního souboru. V případě, že má zaměstnanec více pracovních poměrů na dohodu o provedení práce, je tento zaměstnanec uveden v seznamu vícekrát. Standardním postupem v systému je možné provést tisk formou formuláře pro uložení pro vlastní potřebu nebo export do souboru XML, který je možné nahrát na ePortál ČSSZ.
Podat výkaz je možné vždy až následující den po poledním dni vykazovaného období, nejpozději však 20. den následujícího období.
Vysvětlení ke kódům použitých akcí:
Akce 1 – Výkaz příjmů – touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) pouze příjmy za jednotlivé období, a to za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti již byl dříve nahlášen, resp. jeho datum nástupu do zaměstnání je již v systémech ČSSZ z dřívějška zaevidováno.
Akce 2 – Nástup na DPP s výkazem – touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) datum nástupu do zaměstnání u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu s příjmy za jednotlivé období, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP ještě nebyl dosud přihlášen do evidence ČSSZ. Touto akcí bude možné v odůvodněných případech nahlásit nejen datum nástupu do zaměstnání, ale současně i datum skončení zaměstnání, a to společně s příjmy.
Akce 3 – Skončení DPP s výkazem – touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) datum skončení zaměstnání u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu s příjmy za jednotlivé období, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP je již přihlášen do evidence ČSSZ a nebylo dosud zasláno jeho skončení.
Akce 4 – Oprava – touto akcí hlásí zaměstnavatel opravu u původně nahlášených údajů u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce, tedy těch údajů, které chybně uvedl na předchozích zaslaných tiskopisech “Výkaz DPP”, jedná se tak o možnost opravy data nástupu do zaměstnání, data skončení, kódu DPP a částky zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci, příjmení, jména i místa narození.
Akce 5 – Storno – touto akcí hlásí zaměstnavatel storno daného konkrétního pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu se všemi evidovanými příjmy za jednotlivá období, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP byl již v minulosti přihlášen do evidence ČSSZ.
Odkazy:
Všeobecné zásady vyplňování VPDPP
-
Potřebujete přeskladnit jedno středisko na druhé? Pro zjednodušení práce využijte Inventuru. Okno s inventurami naleznete v nabídce Program – Skladové hospodářství – Inventury střediska. Doporučujeme udělat vyskladnění po skladové uzávěrce, a pro ujištění, že je vše vyskladněno v pořádku, proveďte znovu skladovou uzávěrku po inventuře.
Nyní se dostanete do výběrového okna se zobrazením provedených inventur. Zvolte si stejné středisko, o které se vám jedná. Ze seznamu inventur si zobrazíte poslední provedenou inventuru.
Na záložce Detail musíte vytvořit novou inventuru, proto v nástrojovém pruhu zvolte tuto ikonu
. Je potřeba vyplnit datum inventury, ke kterému chcete vyskladnění provést. Vyskladnění střediska se provádí do otevřeného období. Podrobný postup, jak vytvořit novou inventuru, naleznete zde.
Pro usnadnění vytvoření seznamu položek se stavem vyberte na záložce Položky tlačítko Hromadné přidání položek.
Po kliknutí na toto tlačítko se vám otevře nové výběrové okno s volbou, jaké položky chcete hromadně přidat. Pro tento případ vyberte volbu Přidat jen položky s nenulovým stavem.
Po této volbě se vám automaticky načtou veškeré položky, které jsou naskladněné v uvedeném skladě a nemají nulový stav. Nyní stačí udělat pouze rozdílové doklady, podrobný popis naleznete zde.
-
Jedním z okruhů, kterým je možné provést úhradu dokladů je bankovní výpis (okruh BAN). V tomto článku si probereme, jak funguje úhrada převodním příkazem.Na dokladech DOF (Dodavatelské faktury) a ODF (odběratelské faktury), se kterými se nejčastěji setkáváte při úhradách převodním příkazem, jsou určitá nastavení, právě s vazbou na bankovní účet.Bankovní účty, které budeme v systému používat, je potřeba zapsat na záložku bankovní spojení. Dále pak pro každý zapsaný bankovní účet v systému založit v dokladových řadách PKU (Příkazy k úhradě) a BAN (Bankovní výpisy) příslušnou řadu.Bankovní účty pro partnera je možné lehce stáhnout pomocí tlačítka na detailu bankovního účtu partnera. Načtené bankovní účty jsou účty, které partner zveřejnil.Pokud tedy chceme, aby nám odběratel uhradil ODF na konkrétní účet, musí být splněno následující:
- Bankovní účet musí být zapsán u zpracovávané firmy.
- Na jedné z dokladových řad BAN musí být tento účet uveden na záložce „Jiné“ a „Použitelný na ODF“ nastaveno na „ANO“.
- Na detailu dokladu ODF na záložce „Strana A“ uveden tento konkrétní účet v nabídce „Uhradit na účet“.
Pokud chceme uhradit DOF na účet dodavatele, musí být splněno následující:- Bankovní účet, ze kterého budeme provádět úhradu musí být uveden na řadě PKU a BAN.
- Na dokladové řadě DOF, na záložce „Jiné“, musí být uveden bankovní účet, ze kterého proběhne úhrada.
- Na dokladu DOF je uveden účet „Uhradit z účtu“ a „Bankovní protiúčet“.
Úhrada DOF je provedena až na základě platby potvrzené na bankovním výpise.